Aşurelik Buğday

Buğday (Triticum), buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bütün dünyada ıslahı yapılmış tek yıllık otsu bir bitkidir. Karasal iklimi tercih eder. Mısır ile birlikte dünya çapında ikinci en fazla ekimi yapılan tahıldır.
Aşurelik Buğday
Aşurelik Buğday

Buğday; un, yem üretilmesinde kullanılan temel bir besin maddesidir. Kabuğu ayrılabileceği gibi kabuğu ile de öğütülebilir. Buğday aynı zamanda çiftlik hayvanları için bir yem maddesi olarak da yetiştirilmektedir.

Hasattan sonra atık ürün olarak saman balyası çıkar.

İnsanların beslenmesinde Buğday en temel gıda maddelerinden birisidir. Buğday ekmeğin esas maddesidir. Un haline getirilerek Ekmek ve diğer unlu gıdalarda kullanıldığı gibi tane halinde bulgur olarak da gıda sektöründe yerini almaktadır.

Aşurelik buğday, buğdayda kullanılan durum buğdayının aksine yumuşak özellikteki buğdaylardan seçilerek üretilmektedir. Daha çok aşurede ve ülkemizin belli yerlerinde yapılan yöresel bir yemek olan keşkek yemeğinde kullanılan aşurelik buğday; buğdayın yıkanması, kabuğunun soyulmasıyla üretilir.

Aşurelik buğdayın 100 gramında 9,9 gr protein 12 gr lif 70 gr karbonhidrat bulunmaktadır ve potasyum, kalsiyum, demir ve b vitamini içeriği ile dikkat çekmektedir.

Toptan aşurelik buğday satınalma işlemleri için ise almak istediğiniz ürünü seçtikten sonra online olarak isterseniz paket isterseniz çuval olarak sipariş gerçekleştirebilirsiniz.