Kara Buğday

Karabuğday sağlık açısından oldukça faydalıdır. Dış görünüşü itibariyle kabuklu kuruyemişe benzemektedir. İçeriğinde %11 oranında protein ve %2 yağ içermektedir. Özellikle çölyak hastaları için iyi bir besin kaynağıdır. İçeriğinde gluten bulunmaması nedeniyle çölyak hastaları öğünleri içerisine eklemektedir.Alerjik bünyeler için haşlanıp suyu süzülerek kullanılması tavsiye edilmektedir. Karabuğday yemeklerde kullanılabildiği gibi tatlılarda tercih edilmektedir.
Kara Buğday
Kara Buğday

Karabuğdayın faydaları Nelerdir?

Kolesterolü yüksek olanlar için iyi bir besin kaynağıdır. Çünkü kolesterolü azaltma etkisi vardır. Aynı zamanda kan basıncını dengelemektedir. İçeriğindeki yüksek protein miktarı ve düşük yağ oranı sayesinde dengeli beslenmek ve diyet uygulamak isteyenler için iyi bir öğün seçeneğidir. Yapısı sayesinde bağırsaklardan sindirimi kolay olarak bağırsak dostu bir tahıldır. İçeriğinde yüksek oranda magnezyum, potasyum, fosfor ve demir içerir. Böylece tansiyon ve kalp hastaları için büyük bir fayda sağlamaktadır. Terlemeyi önleyen yapısı da bilinmektedir. 

Karabuğday nasıl kullanılır?

Karabuğday daha çok haşlanarak salatalarda ve soğuk lezzetlerde kullanılır. İçeriğine kırmızı köz biber, mısır, kornişon turşu, soslu yeşil zeytin, dere otu, yeşil nane ve nar ekşisiyle haşlanmış karabuğday karıştırılarak soğuk lezzetler oluşturulabilir. Pilavlarda haşlanmış olarak kullanılarak karabuğdaylı ve mısırlı bulgur pilavı yapılabilir. Çorbalarda yine haşlanarak kullanıldığında tahıl olarak besleyici bir çorba elde edilebilir. 

Başhan karabuğdaylarını web sitemizden online olarak sipariş verebilir isterseniz toptan karabuğday olarak da market grubunuza ekleyebilirsiniz. Toptan karabuğday siparişi için işlem formundan isteğe göre paket veya çuval özellikleri tercih edilebilir.

Toptan karabuğday siparişleriniz için ürünü seçip, paketli veya çuvallı olarak online teklif alabilirsiniz.