Nohut

Nohut, Baklagiller ailesinin protein yönünden en zengin üyesidir. Dengeli ve sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda, akla gelen ilk gıdalar arasında olan nohut, vücudun protein ihtiyacını fazlasıyla karşılamasının yanı sıra, içinde bulunan vitaminlerle de kış aylarında vücudu destekleyicidir. Soğuk havalarda, tüketimi vücut direnci artırır hatta yaşlanmaya karşı da mücadele eder. Çünkü E vitamini bakımından oldukça zengindir.
Nohut 7 mm
Nohut 7 mm
Nohut 8 mm
Nohut 8 mm
Nohut 7,5 mm
Nohut 7,5 mm
Nohut 8,5 mm
Nohut 8,5 mm
Nohut 9 mm
Nohut 9 mm
Nohut 10mm
Nohut 10mm
Jumbo Nohut (Meksika)
Jumbo Nohut (Meksika)
Kabak Nohut (Hindistan 12mm)
Kabak Nohut (Hindistan 12mm)
Kırık Nohut
Kırık Nohut

Nohut, demir, çinko, magnezyum, fosfor ve kalsiyum da içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirici ve vücudu koruyuculuğu bu minerallerden gelir. Anavatanı Akdeniz, olarak bilinir. Sıcaklığı seven, sıcak hava koşullarında üretimi yapılan bir besindir. Bu nedenle de; Akdeniz ülkeleri, Avrupa ve Afrika’da bol bol yetiştirilir.

Baklagiller (Fabaceae) ailesinde olan nohut (Cicer arietinum), bol nişastalı, vitamin ve minerallerce zengin bir bitkidir. Kuru ve taze halde yenilebilen nohut, besleyici bir baklagildir. Ayrıca, leblebi de yapılabilir. Nohutun sap ve yaprakları da birtakım işlemlerden geçirerek, ardından bazı hayvanların beslenmesinde yararlanılır.

Ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişebilen bu bitki daha çok Batı, Orta ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülmektedir. Marketlerde birçok marka ve türde nohut görürüz. Bunların bazıları çok kısa süre içerisinde pişerken bazıları saatlerce ocakta bekletilmesine rağmen yine de sert kalmaktadır.

Ev hanımlarının şikayet etmesine sebep olan bu durumun asıl sebebi notun yetiştiği topraktır. Daha doğrusu nohutun yetiştiği toprak, iklim şartları kısacası türü pişme süresini etkilemektedir. 

Protein, kalori, fosfor, demir ve potasyum açısından zengin olan bu gıda sağlığımız için oldukça faydalıdır.

Mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz, protein açısından oldukça zengin olan nohut bağışıklık sistemini kuvvetlendirme, anne sütünü artırma, idrar söktürme ve bağırsakları yumuşatma gibi birçok fayda sağlamaktadır. İnsan sağlığına sağladığı diğer yararlar ise şunlardır;

Bu tür bakliyatlar düzenli olarak tüketildiğinde, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları önler.

Zararlı bakterilerin gelişmesini engelleyerek bağırsağı korur. Ayrıca, yararlı bakteri üretiminde yardımcıdır.

Vücudun bağışıklı sisteminin güçlendirir. Buna bağlı olarak da hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur. Kolesterolü düzenler, kalbi korur ve kalp hastalığı riskini azaltır.

İçinde barındırdığı fosfor, kemik ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur; korur ve hastalık riskini azaltır.

Depresyonu engellemeye yardımcıdır. Bunun nedeni, mutluluk hormonlarına olan etkisidir. Mutlu ve huzurlu hissedilmesini sağlar.

İçeriğinde bol miktarda lif bulundurur. Büyümeye ve sağlıklı olarak gelişmeye yarar sağlar, iyi bir enerji kaynağıdır.

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olduğu için, kabızlığa karşı savaşır.

Menopoz dönemindeki kadınların, sıcak basması, terleme gibi şikayetlerini azalttığı görülmüştür.

Fazla miktarda tüketilmesi, bağırsaklarda gaz ve şişkinliğe neden olabilir. Ayrıca, mide rahatsızlığı olan kişilerin fazla nohut tüketmemesi önerilir.

Protein ve lif açısından zengin olan besin doygunluk hissi vererek çok fazla yemek yenmesini engeller. İştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olarak, kilo almayı da bu şekilde engellemiş olur.

Yapılan araştırmalar bazı kanser türlerine karşı koruma sağladığını ortaya koymuştur. Kanser hücreleri ile savaşan nohut meydana gelen tümörün de büyümesini engeller.

Fosfor, kalsiyum ve demir açısından zengin olan besin kemik gelişimini kuvvetlendirir. Bu sayede osteoporoz oluşma riskini azaltır.

A, C ve E vitaminleri açısından zengin olması sebebiyle göz sağlığına da iyi gelir.

Serbest radikallerle savaşır.

Antioksidan açısından zengindir.

Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak, cilt kırışıklığını azaltır. Özellikle göz kenarlarında meydana gelen ve ağız kenarlarındaki ince çizgilerin oluşmasını geciktirir.

Nohut unundan maske yapılarak cilde sürülürse, daha parlak ve canlı olması sağlanır. Ayrıca sivilce ve aknelerin de geçmesine yardımcı olur.

Uyku sorunu olan kişiler haftada birkaç kez öğününde nohuta yer verirse, daha düzenli uykuya kavuşur. Gaz yapan bir besin olduğu için çok fazla tüketilmesi önerilmez. O nedenle günde 5-6 tane yenilebilir veya haftada 1-2 kez yemeği yapılabilir.

 

Toptan nohut siparişleriniz için istediğiniz ürünü seçip, paket veya çuval olarak online teklif alabilirsiniz.